Страйкбол

Страйкбол – військово-спортивна гра, де використовується пневматична та електропневматична зброя калібру 6 та 8 мм. Згідно з правилами, максимальна дозволена потужність такої ігрової зброї складає 4,8 Дж (або 219 м\с пластиковою кулькою без осердя вагою 0,20 г). Все це дозволяє купувати, зберігати та використовувати страйкбольну зброю вільно – без ускладнених бюрократичних процедур, необхідності отримання ліцензії тощо. За українським законодавством страйкбольні пневматичні та електропневматичні автомати не є зброєю, хоча і копіюють її зовнішній вигляд та органи керування.

Виникнення страйкболу в Україні

На жаль, донині не існує дослідження з виникнення та розвитку страйкболу в Україні. Сам термін (калькування з англійської слів «strike» – удар та «ball» – куля) нині використовується тільки у країнах Східної Європи. На заході такі військово-тактичні ігри об’єднані словом «airsoft». Інша назва страйкболу в Україні – «гра друзів». Й справді – український страйкбол відрізняється дуже теплою та дружньою атмосферою; нормою є дружнє спільне проведення часу навіть поза грою. Деякі всеукраїнські ігри, такі як «День Святого Патріка», взагалі мають тривалу фестивальну частину без бойових зіткнень суто для спілкування між гравцями у дружньому, майже сімейному, колі. Вважається, що корені такого дозвілля відносяться до Японії, де сили самооборони проводили навчання з пневматичною нелетальною зброєю. Нині це питання відкрито та очікує на своїх дослідників.

В будь-якому випадку, український страйкбол з`явився на початку 2000-х років, а перші великі ігри та тренування пройшли у 2002-2005 роках. На сьогодні страйкбол в Україні є самодостатнім видом дозвілля та спорту, основами якого є:

  • Використання пневматичної та електропневматичної зброї;
  • Командоутворення за принципами спільності поглядів, типу ігрової зброї тощо;
  • Моделювання та реконструкція конкретних бойових підрозділів чи армій світу;
  • Різнопланові ігри та тренування з сюжетом та завданнями.

Можна стверджувати, що страйкбол дав поштовх для розвитку багатьох різних напрямків у хобі: мілсіму, спідсофту, рольовим проектам за фантастичними всесвітами книг та ігор. Так чи інакше, ці види дозвілля виникли зі страйкболу та на його базі. Нині ж страйкбол включає до себе тренування, ігри та змагання, які не вимагають дотримання повного дрескоду та проходять за об`єднаними правилами без доповнень та (або) доповненої реальності.

Регламентування відносин між страйкболістами на полігоні до 2020-х років відбувалося за командними домовленостями, т.з. «правилами ФСУ» (Федерація страйкболу України), правилами форуму «Мілітарист» та нині – об`єднаними правилами страйкболу.